[ ]
 
 
آیا یوروس موریارتی را دوباره برنامه نویسی کرده بود؟
نظرات
آیا یوروس دشمن دیرینه ی شرلوک را وادار کرده که پس از ملاقات پنج دقیقه ای شان مرتکب خودکشی شود؟

Did Sherlock's sister Eurus 're-program' Moriarty?

در ادامه مطلب نگاهی به احتمالات مختلف در این باره خواهیم داشت

شخصیت جیم موریارتیِ اندرو اسکات یکشنبه شب بازگشت پیروزمندانه ای به شرلوک داشت. او از هلیکوپترش پیاده شد و پا بر ساحل جزیره شرینفورد، خانه ی مجانین تبهکار گذاشت.

اما او زندانی آنجا نبوده (او باهوش تر از آن است که بوسیله انجام کاری غیر عادی دستگیر شود!)، و کادوی کریسمس خواهر شرلوک، یوروس، معتبرترین زندانی شرینفورد بود!
پنج دقیقه ملاقات بدون نظارت با موریارتی تمام چیزی بود که او در عوض استفاده از توانایی استناج فوق بشری اش برای حل ماجرای حملات تروریستی زنجیره ای، از مایکرافت درخواست کرده بود.

در آن زمان روشن نبود که او موریارتی را برای چه می خواهد، اما در همین اپیزود متوجه شدیم یکی از آن موراد، ضبط چندین پیام ویدیویی بوده است .پیام هایی که یوروس چند سال بعد، از آنها در هزارتوی مرگباری که برای شرلوک طراحی کرده بود استفاده می کند.

"موریارتی تعداد زیادی از اینا برای من ضبط کرده"."برادرش مسئول ایستگاه بوده، فک کنم یه مقدار بهش حسودیش میشده".

طرفداران شرلوک هلمز  خوب می دانند که این اشاره ای مستقیم به داستان های اصلی آرتور کانن دویل است، جایی که گفته شده برادر موریارتی همین شغل را داشته، البته نه به این شکل که موریارتی ما شدیدا از فریاد " همه برید کنار" در شروع معماهای یوروس لذت میبرد. یا اینکه نقش تیک تاک ساعت را در شمارش معکوس حل معماهای مرگبار یوروس بازی میکرد!

"تیک، تاک! تیک تاک!"

اما متاسفانه این ویدیوها نیم دهه قبل ضبط شده و همانطور که استیون موفات در فیلمبرداری اپیزود اشاره کرده بود، خودکشی موریارتی روی پشت بام بیمارستان بارت دقیقا همانطوری بوده که به نطر می رسد.

"ما دروغ نگفتیم." " او مرده است، او واقعا مرده است."

اما همه اینها سوال های جالبی را مطرح می کند. به ما گفته شده که ملاقات موریارتی در کریسمس پنج سال قبل اتفاق افتاده. اگر تصور کنیم که اتفاقات سریال شرلوک تقریبا در همان چارچوب زمانی سریال اتفاق افتاده (که همینطور هم به نظر می رسد) به این معناست که ملاقات یوروس و موریارتی شش ماه و نیم قبل از مرگ خودش و شرلوک رخ داده ( این را از روی تاریخ های وبلاگ جان واتسون میگوییم، 16 ژوئن، او در خبری نوشته که این اتفاق دیروز رخ داده است.)موریارتی میدانسته که یوروس روزی از ویدیوها، در بازی ای که برای شرلوک ترتیب داده استفاده خواهد کرد. بوضوح اگر تلاش او برای مجبور کردن شرلوک به خودکشی موفق می بود،  نقشه های یوروس عملا ناتمام می ماند. شاید موریارتی فقط یک بازی خراب کن بوده یا شاید هم از اول متوجه برنامه ریزی شرلوک برای صحنه سازی مرگش شده بود ( تا در آینده با خواهرش درگیر شود).

اما اگر اینطور بوده، چرا موریارتی خودش را کشت؟ تا آنجایی که ما میدانیم، این تصمیم را در لحظه ای گرفت که متوجه شد این تنها راهی ست که به شرلوک اطمینان بدهد که نخواهد توانست تک تیرانداز هایی که دوستانش را هدف گرفته اند را متوقف کند مگر آنکه از پشت بام بپرد.
ما میدانیم که موریارتی از زندگی ای که پر از انسانهای عادی بوده خسته شده و "زنده ماندن" مسئله نهایی او بوده و بنابراین آرزوی مرگ داشته است.

اما اگر او تحت تاثیر توانایی نجواهای ناخودآگاه یوروس قرار گرفته باشد چطور؟ اگر یوروس موریارتی را " دوباره برنامه نویسی" کرده باشد چطور؟(همان کاری که رئیس و کارمندان شرینفورد کرده بود). و اگر همه کارهایی که بعد از دیدار یوروس ( از ضبط پیام ها گرفته تا نشانه رفتن اسلحه به درون دهانش و فشار دادن ماشه) انجام داده تحت تائیر او بوده باشد چطور؟

البته ممکن هم هست موریارتی و یوروس روی یک نقشه با هم توافق داشته اند، که خودکشی موریارتی تصمیم خودش بوده اما هر چیز دیگری که منجر به نمایش نهایی اش با شرلوک شده ( از ورود به محل نگه داری جواهرات سلطنتی گرفته تا دستگیری و تبرئه اش، نقشه اش برای بدنام کردن شرلوک، همه و همه، یک تلاش مشترک با یوروس بوده که تحت یک استراتژی پیچیده ، پنج سال بعد برادرش را به سمت خودش هدایت کند.

بازی طولانی ای به نظر می رسد...


ترجمه از بیکراستریت
منبع : RadioTimes

جمعه 1 بهمن 1395ساعت : 19:00| نویسنده : sara
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین مطالب
درباره ما
I'm bored of being bored because being bored is SO boring
since 2011
(عضو باشگاه نویسندگان میهن بلاگ)

Bakerstreet.ir
مدیر وب سایت : Sherlock 221
صفحات
موضوعات
نظر سنجی
آیا فصل چهارم سریال شرلوک برای شما فصل دلخواهی بود؟


آرشیو مطالب
نویسندگان
دیگر موارد
تعداد مطالب :
تعداد نویسندگان :
آخرین بروز رسانی :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
بازدید کل :
آخرین بازدید :Hit Counter

Instagram
 
[html] [/html]
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات